Topíte doma dřevem? Zjistěte, jakými způsoby jej uskladnit na zimu

Přípravu a uskladnění palivového dřeva řeší celá řada majitelů domů. Mnozí jím topí celou zimu, jiní jej využívají jen pro přitápění v krbu. Ať tak či onak, společnou otázkou zůstává, jak jej nejlépe skladovat.

Aby vytápění dřevem bylo efektivní, je důležité optimální proschnutí dřeva. Suchým palivovým dřívím totiž ušetříte až 25 % nákladů na topení. Namísto 10 m³ vlhkého si vystačíte i se 7m³ řádně vyschlého dřeva. Optimální vlhkost pro topení v kamnech či krbu by se měla pohybovat okolo 20 %. Proto je důležité, jakým způsobem budete dřevo skladovat.

 

Myslete dopředu

To, kam dřevo uložíte, byste měli vědět ještě před tím, než si jej objednáte nebo se pustíte do jeho přípravy. Nejdůležitější je otázka, kolik množství dřeva spálíte. Odlišné nároky budete mít v případě, že bude dřevo hlavní komoditou pro vytápění, jiné to bude v případě, že si domů doneste jen několik polínek pro občasné topení v krbu.

Vzhledem k tomu, že byste měli topit dřevem, které schlo 3–4 roky, vezměte spotřebu, vynásobte ji třemi a získáte číslo, které vám pomůže s rozhodováním o tom, jak velký prostor na uskladnění dřeva potřebujete.

 

clanek drevo 2

 

Nejlepší způsoby uskladnění

Na způsob skladování má vliv zpracování dřeva. Jestliže skládáte dřevo neštípané, stačí jej naskládat do hráně a nechat jej volně venku. Pouze jej podložte (například paletami), aby neleželo přímo na zemi. V případě vytrvalých dešťů přikryjte dřevo krycí plachtou na dřevo.

Štípané dřevo můžete skladovat nejrůznějšími způsoby:

 

Využijte stěnu chalupy

Štípané dřevo můžete vyrovnat do jedné řady podél stěny chalupy. Nejlepší je zvolit návětrnou stranu, na kterou alespoň část dne svítí slunce. Výhodou takto vyskládaného dřeva je další vrstva izolace, kterou poskytne vašemu příbytku.

 

Suchá stodola

Jestliže máte na pozemku stodolu, můžete dřevo složit tam. Opět využijte stěny, ale pamatujte, že dřevo nesmí být naskládané těsně u nich. Mezi stěnou a dřevem nechte prostor pro cirkulaci vzduchu. První řadu podložte, aby nestála přímo na zemi. Nezapomeňte zkontrolovat, zda střechou nezatéká.

 

Bezkonkurenční dřevník

Nejlepším způsobem skladování je dřevník, který si postavíte nebo necháte postavit na míru skladovaného dřeva. Kolem celé stavby by měl bez problémů cirkulovat vzduch, takže je nejlepší jej postavit na volném prostranství. Mezi zemí a dřevem je potřeba nechat asi 20 cm volného prostoru. Jako podklad můžete použít palety, pražce nebo staré cihly. Stěny mohou být vyztuženy kari sítí, pletivem nebo dřevěnou opěrnou konstrukcí. Stejně jako u podlahy, tak i u střechy musí být volný prostor, aby docházelo k cirkulaci vzduchu.

 

Krycí nepromokavá plachta

Jestliže nemáte možnost využít stodolu či stěnu domu a dřevník nestihnete do zimy postavit, můžete sáhnout po plachtě na dřevo. Nejlepším způsobem je vybudovat jednoduchou nosnou konstrukci, ke které krycí plachtu připevníte. Vybírejte takovou plachtu, která má kolem kovových ok zesílený materiál, je odolná proti vlhku, povětrnostním změnám i výkyvům teplot. 

 

clanek drevo

 

Základy správného skladování

Na co při ukládání dřeva myslet?

  • Polena nikdy nesmí ležet přímo na zemi, mohla by začít hnít a plesnivět.
  • Jako úložný prostor nikdy nevolte vlhký sklep nebo jiné prostory s vysokou vlhkostí.
  • Poštípané dřevo vždy skládejte kůrou dolů. Tak bude lépe schnout.
  • Kolem dřeva musí být dostatečný prostor pro proudění vzduchu.

 

Nezapomeňte, že správně skladované dřevo bude lépe schnout a při topení vám poskytne více tepla.